XXIX Turniej Zapaśniczy im. Władysława Ruska

XXIX Turniej Zapaśniczy im. Władysława Ruska o Puchar Burmistrza Myślenic odbywał się w Hali Sportów Walki na Zarabiu na dwóch matach 8x8 m.

Sędzią Głównym zawodów, podobnie jak w ubiegłych latach był sędzia międzynarodowy Włodzimierz Koriakowski z Rudy Śląskiej. W turnieju uczestniczyła rekordowa liczba 79 zawodników z trzynastu klubów województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego, którzy walczyli w grupach wiekowych młodzików i kadetów oraz w zawodach I Krok Zapaśniczy.

W ceremonii otwarcia, którą poprowadził Andrzej Baran z Rudy Śląskiej uczestniczyli znakomici goście: m.in. Senator VII Kadencji Stanisław Bisztyga, Starosta Myślenicki Józef Tomal, , Dyrektor UMiG Myślenice Mieczysław Kęsek, Prezes KS Dalin Andrzej Talaga, Wiceprezes KS Dalin Artur Wątor, wieloletni sponsor sekcji zapaśniczej Jan Sawicki, Stefan Hołuj , Jan Kiszka, oraz Ludwik Starzak. Po zakończeniu części oficjalnej Starosta Józef Tomal dokonał otwarcia zawodów.

W tegorocznym turnieju KS „Dalin” reprezentowało 9 zawodników. Byli to: młodzicy – Krzysztof Szpakiewicz, Adrian Poradzisz, Jan Mastela i Jakub Miska, kadeci - Karol Turała, Maciej Turała, i Jakub Moskała. Dodatkowo w zawodach I Krok Zapaśniczy uczestniczyli Mikołaj Łętocha i Mikołaj Krawczyk. Kadeci zajęli II miejsce drużynowo, a indywidualnie zdobyli dwa medale. Złoty medal wywalczył Maciej Turała,, a Karol Turała brązowy. Jakub Moskała zajął czwarte miejsce. W grupie młodzików pierwsze miejsce zajął Krzysztof Szpakiewicz, a Jan Mastela wywalczył brązowy medal. Adrian Poradzisz i Jakub Miska zajęli czwarte miejsca. W klasyfikacji łącznej młodzików i kadetów nasi zawodnicy wywalczyli drużynowo czwarte miejsce. W zawodach I Krok Zapaśniczy w kategorii wagowej do 45 kg Mikołaj Krawczyk zajął pierwsze miejsce, a Mikołaj Łętocha drugie.

Gwiazdą turnieju był Maciej Turała, który został uznany przez sędziów za najlepszego zawodnika w grupie wiekowej Kadetów. Podczas swoich walk Maciek wykonał 5 wysoko ocenionych rzutów suplesowych, które były ozdobą zawodów. Podobną nagrodę w grupie Młodzików otrzymał Sebastian Bielański z klubu Orzeł Skrzyszów, który zdobył najwięcej punktów technicznych. Krzysztof Szpakiewicz, który wygrał trzy walki otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika KS Dalin w grupie młodzików.

Podczas tegorocznych zawodów organizatorzy sami wpadli w pułapkę regulaminową. Od kilku lat w celu zwiększenia rywalizacji zawody są przeprowadzane starym systemem przewidującym dodatkową walkę o trzecie miejsce, podczas gdy w obecnie obowiązującym regulaminie są dwa równorzędne trzecie miejsca. Tak się akurat złożyło, że trzech naszych zawodników przegrało swoje walki o brązowy medal zajmując najbardziej nielubiane czwarte miejsca. . Z powodu trudności obiektywnych w postaci choroby i przerwy w treningach, lub braku badań lekarskich, kilku naszych zawodników nie mogło uczestniczyć w tegorocznych zawodach. Jednak ci, którzy przystąpili do zawodów pokazali, że można na nich zawsze liczyć. Walczyli bardzo ambitnie i nawet jeśli przegrali, to potrafili zmobilizować się do kolejnych walk. Cieszy również postawa chłopców walczących po raz pierwszy w zawodach z cyklu I Krok Zapaśniczy. Czasem trudno było rozróżnić ich walki od pojedynków uczestników głównego turnieju

Patronat medialny zawodów - Gazeta Myślenicka, Miasto - Info, oraz Myślenice  iTV – Telewizja Powiatowa.

Wyniki zawodów:
Młodzicy:
Kat. wagowa do 32 kg – I miejsce Michał Nosal Olimp Janów Lubelski
Kat. wagowa do 35 kg – I miejsce Daniel Ziobroń Radomyślanka Radomyśl
Kat. wagowa do 38 kg – I miejsce Piotr Lewandowski Olimp Janów Lubelski
Kat. wagowa do 42 kg – I miejsce Krzysztof Szpakiewicz KS „Dalin”
Kat. wagowa do 47 kg – I miejsce Sebastian Bielański UKS Orzeł Skrzyszów
IV miejsce Adrian Poradzisz KS Dalin
Kat. wagowa do 53 kg – I miejsce Dawid Rodak UKS Talent Białołęka
Kat. wagowa do 59 kg – I miejsce Dawid Mkrtchan GKS Katowice
IV miejsce Jan Mastela KS Dalin
Kat. wagowa do 66 kg – I miejsce Patryk Likus ZKS Tytan 92 Katowice