LKS Jawiszowice Gospodarze

Jacek Dobrowolski Trener

Administrator Admin

24.09.2018

4. liga. Jawiszowice w derbach powiatu oświęcimskiego przełamały się kosztem Unii

W derbach powiatu oświęcimskiego grupy zachodniej IV ligi piłkarskiej Jawiszowice pokonały na własnym boisku Unię Oświęcim. Podopieczni Jarosława Płonki przerwali pasmo dwóch kolejnych porażek i odnieśli pierwsze jesienne zwycięstwo na własnym boisku.
Oba zespoły dysponowały sporą siłą ognia. W obronie też prezentują się solidnie, więc o końcowym wyniku miała zdecydować postawa bramkarzy. Między słupkami oświęcimskiej bramki, pod nieobecność Mariusza Stępnia, wystąpił młodziutki Patryk Lichość, który poznaje dopiero smak seniorskiej czwartoligowej rywalizacji. - W Jawiszowicach bardziej odczuliśmy brak pierwszego golkipera niż to było tydzień wcześniej, na własnym boisku w zwycięskiej potyczce dla nas przeciwko Orłowi Piaski Wielkie – zwraca uwagę Jacek Dobrowolski, trener Unii. - Oczywiście nie obarczam winą za porażkę młodego chłopca, który przecież się uczy, więc błędy są niejako wkalkulowane w jego edukację.

Mieliśmy świadomość tego, że obsada bramki będzie czułym punktem Unii, więc chłopcy mieli dużo strzelać, niemal z każdej pozycji, żeby pomóc młodemu bramkarzowi w popełnieniu błędu – Jarosław Płonka, trener Jawiszowic, uchylił rąbka taktyki na derbowe spotkanie przeciwko Unii. Oświęcimski golkiper trzymał się dzielnie prawie do przerwy. „Prawie” robi jednak wielką różnicę. W ostatniej akcji przepuścił do siatki piłkę uderzoną przez Dawida Nagiego w krótki róg. Trzeba jednak przyznać, że bramka gospodarzom się należała. Po przetrzymaniu pierwszego kwadransa, w którym swój styl narzucili goście, kilka razy zakotłowało się przed oświęcimską bramką. Przyjezdni przed przerwą mieli tylko jedną groźna sytuację; po zagraniu Dariusza Wilczaka z lewej strony, będący przed polem bramkowym Dominik Pacyga nie zdołał umieścić piłki w siatce (35 min). Po zmianie stron, po uderzeniu Bartłomieja Skęczka, wszyscy widzieli już piłkę w siatce, ale rewelacyjnie na linii bramkowej interweniował Lichość (50 min). Jednak młodość ma to do siebie, że potrafi być nieprzewidywalna. Chwilę później oświęcimski bramkarz znowu skapitulował po strzale w krótki róg. Wydawało się, że jest po meczu. Jednak oświęcimska duma została podrażniona. Goście zagrali bardziej ofensywnie, mogąc odwrócić losy pojedynku. Po zagraniu z rzutu rożnego przez Grzegorza Janiczaka, obok spojenia główkował Dominik Pacyga (58 min). Potem groźnie uderzył Patryk Lichota, a gości zyskali rzut rożny. Po kolejnym dograniu główkował Bartosz Praciak, ale i on minimalnie się pomylił. Wreszcie, po akcji Jakuba Snadnego i zagraniu wzdłuż bramki, nabiegający w tempo Arkadiusz Czapla nie trafił w piłkę, choć był metr od pustej bramki. Po chwili kibice byli świadkami akcji meczu; z prawej strony dogrywał Dawid Nagi, a Adrian Korczyk skutecznie główkował na dalszym słupku. Goście i wtedy nie spasowali. Ambitny Grzegorz Janiczak popisał się kapitalnym płaskim strzałem i piłka wylądowała tuż przy słupku w siatce jawiszowickiej bramki. To było wkupne 17-letniego pomocnika do oświęcimskiego zespołu. Był to gol, który można byłoby podciągnąć pod urodziny, które będzie świętował za dwa dni. - To były dla mnie smutne piłkarskie urodziny, ale może uda się coś strzelić w środowym Pucharze Polski. Wcześniej gola zdobyłem właśnie w pucharach – zwrócił uwagę Grzegorz Janiczak. - Wynik nie oddaje tego, co działo się na boisku. Gdyby udało nam się zdobyć kontaktowego gola, pewnie byśmy tego meczu przynajmniej nie przegrali. Wydaje mi się, że nie stanowiliśmy kolektywu w Jawiszowicach.

Jawiszowice – Unia Oświęcim 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Nagi 45, 2:0 Korczyk 55, 3:0 Korczyk 70, 3:1 Janiczak 81.

Jawiszowice: Szymala – Nagi, Grabczyński, Kabara, Tworek – Szymonik, Herman, Skęczek (73 Hankus), Hałat, Bednarczyk – Korczyk.

Unia: Lichość – Rzeszutko, Praciak, Ryś, Pietraszko – Wilczak (71 Mrowiec), Jończyk, Janiczak, Snadny – Pacyga (60 Lichota), Czapla (89 P. Nędza).

Sędziował: Marcin Ciepły (Kraków). Żółte kartki: Szymonik, Tworek – Czapla, Mrowiec. Widzów: 450.

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/4-liga-jawiszowice-w-derbach-powiatu-oswiecimskiego-przelamaly-sie-kosztem-unii-zdjecia/ar/13517396

22.09.2018 11:00

Clepardia Kraków